Osnovna škola "Antun Mihanović" Nova Kapela

OŠ "ANTUN MIHANOVIĆ", NOVA KAPELA, BATRINA

Ponedjeljak - Petak- 07:00-13:00

ŠKOLSKA KNJIŽNIČARKA: Dragana Haramustek

Školska knjižnica je mjesto poticanja čitateljske i informacijske pismenosti!

U knjižnici se mogu:
- posuđivati knjige i slikovnice
- čitati časopisi
- koristiti stručna (referentna) građa
- pisati zadaća, referati itd.

Knjižnica se nalazi u prizemlju osnovne škole i zauzima 12 kvadrata. U knjižnici je smješteno oko 4000 knjiga, a redovno primamo časopise za nastavnike

• Napredak, Školski vjesnik, Jezik, Život i škola, Dijete i društvo, Priroda, Eko revija,HAGIO.HR, Lađa i Unikat

i učenike:

• Drvo znanja, Meridijani, Modra lasta, Smib, Radost, Prvi izbor, Moj planet, Mak, Sovica.

Sva knjižnična građa je računalno obrađena u knjižničnom programu METEL i tako je i posuđujemo, svaki učenik naše škole je član knjižnice i knjige posuđuje sa članskom iskaznicom.

Zbog manjka knjižne građe, učenici bi trebali lektirne knjige vratiti nakon 15 dana kako bi svi učenici istog razreda mogli pročitati zadani naslov.

Vijesti iz knjižnice
Početak projekta Naša mala knjižnica
Autor: Dragana Haramustek, 18. 11. 2019.

Naša se škola u školskoj 2019./2020. godini uključila u projekt Nakladničke kuće Ibis grafika. Riječ je o međunarodnom projektu Naša mala knjižnica – upoznajmo autore i ilustratore, koji djelomično financira Europska komisija. Uključenjem u projekt Škola je pristala kupiti šest knjiga po cijeni od ukupno 500 kn. Projekt je namijenjen učenicima od 7 do 10 godina koja već znaju čitati i sposobna su rješavati zahtjevnije zadatke.

Cilj je projekta poticanje kritičkog čitanja od najranije dobi, promoviranje književnih djela hrvatskih i stranih autora, suradnja učitelja, knjižničara i roditelja, uključivanje roditelja u školsku zajednicu.

Putem ovog projekta djeci se žele približiti nova, kvalitetna izdanja slikovnica, popraćena vrhunskim ilustracijama. Uz 6 knjiga koje će učenici čitati, dobit će i kreativne knjižice u kojima se nalaze zadaci koje rješavaju nakon svake pročitane knjige. Knjižice su zamišljene kao pomoćno sredstvo prilikom provođenja projekta. U njima će biti zastupljene zabavne aktivnosti koje razvijaju maštu, kreativnost i potiču na čitanje.

Projekt smo započeli u PŠ Magić Mala u kojoj su knjižničarku srdačno dočekali učiteljica Mirjana Radičević i učenici 2. i 3. razreda. Zajedno su pročitali slikovnicu Podvodna priča. Nakon čitanja rješavali su zadatke u Kreativnoj knjižici koji su se učenicima jako svidjeli. Učenici su pokazali izvrsno znanje u poznavanju podvodnog svijeta, osobito hobotnica, crtali su prometna sredstva koja prometuju zrakom i vodom te pisali razglednice.

Knjige su smjestili u Čitateljski kutić u učionici. Ondje će „boraviti“ mjesec dana odakle će ih učenici moći posuđivati i čitati u svojim domovima i članovima svojih obitelji. U Kreativnim knjižicama nalaze se nagradni zadaci u kojima učenici mogu sudjelovati s radovima na temu jedne ili više knjiga, a najbolji radovi bit će nagrađeni.