Učenici osmih razreda posjetili Vukovar
Autor: Josip Dročić, 28. 9. 2017.

U sklopu projekta Ministarstva branitelja "Posjet osmih razreda Vukovaru", učenici osmih razreda naše škole 26. i 27. rujna 2017. godine posjetili su Vukovar u pratnji svojih razrednika Maje Đorđev Valenta i Maje Pekić i pedagoga Josipa Dročića.

Na put se krenulo u ranim jutarnjim satima autocestom do Županje i laganom vožnjom do Vukovara. U 9:00 je sati autobus stigao u vojarnu grada Vukovara gdje su učenicima podijeljeni lunch paketi. Ondje su pristigli i ostali autobusi s učenicima iz ostalih škola. Nakon kratke okrijepe učenici su se zaputili uz pratnju vodiča u prostorije Memorijalnog centra Domovinskog rata. Tamo su se okupili svi učenici i njihovi pratitelji te su održana dva predavanja: „Domovinski rat“ i „Bitka za Vukovar“.

Nakon predavanja koja su trajala oko tri sata svi su se zajedno uputili prema restoranu Istra gdje je učiteljima, učenicima i vodičima poslužen ručak. Poslije ručka je na redu bio obilazak dvorca muzeja Eltz. Učenici su mogli razgledati razne izložbene predmete koji su usko povezani s gradom Vukovarom i njegovom okolicom kroz povijest. Učenici su se potom autobusima uputili u razgledavanje stalnog postava Muzeja vučedolske kulture. U ovom muzeju izloženi su artefakti i replike alata i naselja vučedolske kulture. Na kraju dana učenici su zajedno večerali u restoranu i zabavili se u diskoteci.

Učenici su na početku drugog  dana obilaska posjetili Trpinjsku cestu na kojoj se nalazilo tzv. „groblje tenkova“. Upoznali su se s herojima Trpinjske ceste. Nakon toga je uslijedio obilazak podruma vukovarske bolnice u kojem su sačuvani ostatci razaranja pa su se tako mogle vidjeti rupe na stropovima koje su ostavile neeksplodirane bombe "krmače". Na zidovima podruma nalaze se bijele pločice na kojima je kronološkim redom upisan broj pristiglih ranjenika i poginulih u sklopu bolnice. Bolnica je do današnjeg dana čuvala prostorije u kojima su se nalazili ranjenici i uz pomoć gipsanih modela prikazali u kakvoj situaciji su se liječnici i pacijenti nalazili za vrijeme okupacije. Obilazak je završio upisivanjem u knjigu dojmova.

Potom je uslijedila posjeta Memorijalnog groblja. Vodič je objasnio kako je groblje koncipirano i tko se sve može ukopati na tom groblju. Tematski povezano s Memorijalnim grobljem je također Memorijalni centar Ovčara. Na Ovčari se moglo čuti kako su pacijenti bolnice vođeni na strijeljanje i kako su zlostavljani u hangarima dok su čekali sigurnu smrt. Uslijedio je ručak i posjet vukovarskoj Vojarni u kojoj nas je vodič proveo kroz svu vojnu tehniku korištenu u Domovinskom ratu i obrani Vukovara. Kroz priče iznimno zanimljivog vodiča i mnoge karte i izvorne tekstove iz novinskih članaka mogla se sastaviti priča o gradu Vukovaru u Domovinskom ratu.

Na kraju svih aktivnosti, u kući Lavoslava Ružićke, održano je predavanje "Škola mira" nakon kojeg je uslijedio kviz znanja u kojemu su sudjelovali učenici naše škole. Učenici Luka Rukavina i Luka Kovačević su predstavljali našu školu i osvojili drugo mjesto u iznimnoj konkurenciji od sedam škola. Čestitamo!

Fotografije pogledajte u fotogaleriji na linku: http://os-amihanovic-batrina.skole.hr/fotogalerija?show=album&id=91