« Travanj 2024 »

Svjetski dan pripovijedanja
Autor: Dragana Haramustek, 18. 3. 2016.

Svjetski dan pripovijedanja (World Storytelling day) globalna je proslava umijeća pripovijedanja, a obilježava se na proljetnu ravnodnevnicu 20. ožujka svake godine. Toga dana pripovjedači diljem svijeta pričaju bajke, mitove, legende te čudesne doživljaje, a priče ispričane na različitim jezicima ostaju još dugo u srcima slušatelja. Jedan od ciljeva ovakvog događanja je povezivanje svih sudionika, ali i razmjena priča, nadahnuća, iskustava te ostvarivanje međunarodnog kontakta.

Svjetski dan pripovijedanja ove je godine posvećen  hrabrim i jakim ženama.

Učiteljice razredne nastave Sandra Leš, Milka Škvorić Didović, Anka Maričević i Zorica Čurčić zanimljivim su aktivnostima sa svojim učenicima obilježili Svjetski dan sreće i pripovijedanja.

Učenici 3. razreda, nakon što su razgovarali o bajci, imali su prigodu poslušati ispripovijedanu bajku Mala vila, a zatim su igrali igru Vrući stolac. Aktivnost se odigrava tako što jedan učenik sjedne nasuprot ostalima i izvalači karticu na kojoj je napisan jedan lik iz bajke Mala vila. Učenik se uživljava u lik koji je izvukao i predstavlja se ostalim učenicima. Nakon toga, učenici mu postavljaju pitanja, a on nastoji proniknuti u tajne lika koristeći se svime što zna o liku i oslanja se na svoju maštu. Nakon što su učenici odredili redoslijed događaja, dobili su zadatak napisati novi završetak bajke.  U pisanju su uistinu bili maštoviti i kreativni.

Nakon kreativnog dijela radionice, uslijedio je dvorski ples. Učenici su učili plesne korake dvorskog plesa uz skladbu Menuet, Luigia Bocceherinia i imali pravu malu dvorsku zabavu uz čaj i kolače.

Ostale fotografije možete pogledati u fotogaleriji.

Posjet Općinskoj knjižnici u Novoj Kapeli

Učenici 2. razreda sa svojom su učiteljicom Ankom Maričević posjetili su Općinsku knjižnicu u Novoj Kapeli s ciljem obilježavanja Svjetskog dana pripovijedanja. Zaslužne za ovaj posjet su umirovljenice, volonterke gospođa Ana i Vikica.

Kako je glavna tema pripovijedanja ove godine –snažne žene, učenici su iz te teme „izvukli „ riječ snaga te je provukli kroz temu: Uskrs ispred našeg praga.

Odmah na početku susreta učenici su pogledali dokumentarnu emisiju o uskršnjim običajima u Slavoniji (okolica Županje) i obogatili se novim spoznajama, narodnim izričajem-zavičajnim govorom.

Kako se blagdan Uskrsa (Isusova snaga) događa u proljeće (snaga buđenja prirode), o kojem je ispripovijedala gospođa Ana Glivetić u priči Stara voćka, a na njenu priču se nadovezala priča gospođe Vikice o uskrsnom običaju bojanja pisanica nekada ( jaje-snaga života). Dotaknuli su se i priča o marljivom, neumornom zeki( snaga volje) koji puni uskršnja gnijezda pisanicama, darovima.

Učenici su i sami pripremili nekoliko recitacija na zadanu temu,a potom zapjevali i zaplesali,  i na kraju bili nagrađeni slatkim poklončićem.

Ovim posjetom, osim što je ooobilježen dan pripovijedanja, učenicima je ukazana važnost  usmene predaje.

Veliko HVALA našim pripovjedačicama!

Učiteljica Anka Maričević

Ostale fotografije možete pogledati u fotogaleriji.