Stop verbalnom nasilju
Autor: Dragana Haramustek, 14. 11. 2014.

14.studenog 2014.g. u našoj školi održan je projekt pod nazivom "Stop verbalnom nasilju", jer je 13. studenog 1998.g. u Tokyju održana konferencija o ljubaznosti i tom je prigodom  donesena posebna deklaracija koja među ostalim govori o toleranciji i prihvaćanju različitosti.

Naglašavajući važnost spomenute deklaracije, upravo je 13. studeni odabran kao  Svjetski dan ljubaznosti i već se punih devet godina obilježava u cijelome svijetu. Taj dan je prilika da razmislimo o svojim dosadašnjim postupcima, postavljajući se iznad teritorijalnih , kulturoloških ili religijskih granica te da shvatimo da smo dio globalnog društva, jer nismo niti bolji niti lošiji od pripadnika drugih kultura, rasa ili religija. Svjetski dan ljubaznosti posebno se obilježava u Kanadi, Japanu, Australiji, Nigeriji i Saudijskoj Arabiji, a zadnjih nekoliko godina sve veću popularnost ima i u Italiji, Velikoj Britaniji, Indiji i Singapuru.

Tom prigodom je održan projekt  "Stop verbalnom nasilju" u kojem su sudjelovali učenici od 5. do 8. razreda s izvedbom u kojoj su nam pokušali dočarati kako se ne bi trebali odnositi jedni prema drugima, omalovažavati, pogrdno se nazivati i govoriti si međusobno uvredljive riječi i izraze. Učenici su aktivno sudjelovali na način u kojem su imali zadatak da u suradnji sa svojim voditeljima napišu na papir "pogrdne" izjave koje dobivaju u okružju u kojem se kreću od svojih vršnjaka i starijih kolega te zajedno prokomentiraju i opišu kako se osjećaju kada ih netko "pogrdno" naziva bez njihova znanja. Potom su dobili zadatak da pišu samo lijepe riječi jedni o drugima. U ovom projektu im je dano do znanja kako gledaju jedni na druge i imali su prigodu međusobno dijeliti osjećaje, iskustva, mišljenje. Samim time zaključili smo tko su verbalni zlostavljači ( ljubomorne, nesigurne, i osobe nezadovoljne sobom) i kako je lijepo kad te netko cijeni, poštuje, da toleriraju jedni druge, jer na kraju su se svi složili da se osjećaju bolje ako znaju da ih njihovi vršnjaci, školski kolege, prijatelji i stariji sudionici cijene i poštuju, a ne kao do sada da jedni drugi omalovažavaju i vrijeđaju te da jedni o drugima imaju ružno mišljenje.

Na kraju smo svi zajedno zaključili kako je lijepo da znate kako netko misli dobro o vama i da se međusobno uvažavaju, nakon završetka nastave odlaze sretni kućama, te da im osnovna škola ostane u lijepom sjećanju. Projekt smo zaključili tako da smo svi zajedno rekli u glas "stop verbalnom nasilju" i da ako ništa drugo, na ovaj dan svatko svakome može pokloniti cvijet u obliku lijepog komplimenta i dijeliti međusobno empatiju, nasmiješiti se jedni drugima.

Projekt su osmislili i vodili učiteljica glazbene kulture Dubravka Barišić Blažević i učitelj likovne kulture Igor Taritaš.

Fotografije pogledajte u fotogaleriji.