"Dobra knjiga moja je ovisnost..."
Autor: Dragana Haramustek, 15. 11. 2017.

U Mjesecu borbe protiv ovisnosti (15.11.-15.12.) u školskoj knjižnici potražite neke od naslova knjiga u kojima su opisane različite vrste ovisnosti:

1. Kad pobijedi ljubav
"Glavna junakinja Dora u bijegu od vlastitih tinejdžerskih problema i bračne krize svojih roditelja upada u „loše” društvo u kojem je droga svakodnevica. Iako u prvi mah nesvjesna ozbiljnosti situacije te želeći drugima pomoći, Dora postupno, ne pronalazeći sebe u tom svijetu, uspijeva izići iz kruga iskušenja i ovisnosti kao zrelija i sigurnija osoba. Ovo je jedan od prvih hrvatskih romana u kojem se na iskren i životan način govori o problemu droge."
Knjiga „Kad pobijedi ljubav” dobitnica je nagrade „Mato Lovrak”.

2. Mi djeca s kolodvora ZOO
„Bila je to najstrašnija knjiga koju je jedan tinejdžer 80-ih godina mogao pročitati.
Bila je istinita, istovremeno i privlačna i odbojna. Govorila je o svijetu poroka, o djeci koja su pobjegla na drugu stranu, koja su bila prokleta i osuđena na uništenje i smrt. Djeca koja su vidjela ono najgore u ljudima i koje su drugi ljudi doživljavali kao robu, šljam. Djeca s berlinskog kolodvora ZOO. Knjiga “Mi djeca s kolodvora ZOO”, a poslije je snimljen i film, čitala se sa strahom, širom otvorenih očiju. Djeca narkomani bila su tabu tema u tadašnjem društvu, a Christiane F. svoju je priču ispričala otvoreno, drsko, djetinje hrabro. Svi smo patili s njom i preko njene priče zakoračili u svijet u kojem se nijedno dijete nikada ne bi smjelo naći.“

3. Haj, ja sam online
„Postoji li računalo koje ispunjava sve želje? Možda! Nakon nekoliko klikova mišem Gizmu se život u potpunosti promijenio. Kakve su se to promjene dogodile u njegovom životu saznat ćete ako „zasurfate” ovom uzbudljivom internetskom pričom koja se bavi problemom ovisnosti o računalu s kojim se susreće sve veći broj mladih.“

4. Izgubljena u ormaru
"Nadarena i lijepa učenica Mirna stalno nosi hlače i povremeno plače. U sebi skriva Tajnu koju nikom ne govori. Je li u pitanju ljubav, škola ili obitelj? Kad se povjeri prijateljici Maji, ona joj ponudi rješenje. I tada započne luda trka po dućanima. Hoće li Mirni šarene krpice donijeti spas? Hoće li se izvući ili pak zaglaviti, zauvijek izgubljena u ormaru?"

5. Zeleni pas
„Imam osamnaest godina, bijesna sam i morala sam sve ovo zapisati, ako ni zbog koga drugog, onda zbog onih budala iz moje škole koji kažu kako pokoja tableta ekstazija i malo marihuane još nikome nije naškodilo. A naškodilo je.” – tim riječima započinje „Zeleni pas”, roman koji govori o problemu ovisnosti o drogama i posljedicama koje ona ostavlja na cijelu obitelj.“
Knjiga „Zeleni pas” dobitnica je nagrada „Anto Gardaš” „Mato Lovrak”, „Grigor Vitez” i međunarodne nagrade „Mali princ”.

6. Iz velegradskog podzemlja
„Novakova pripovijetka “Iz velegradskog podzemlja” na vješt način progovara o raznim problemima radničkog sloja u Zagrebu, na prijelazu iz 19. u 20. st. Novak donosi problematiku siromaštva, predrasuda o siromasima, kao i problem pijanstva koje je, na neki način, pokretač radnje ove pripovijetke. Baš kao i većina Novakovih djela, ova pripovijetka donosi socijalnu tematiku.“